Aktualności

Najnowsze wpisy na blogu
Granatowe Źródła

Granatowe Źródła

Załęczański Park Krajobrazowy położony na terenie Wyżyny Wieluńskiej skrywa wiele malowniczych, a zarazem interesujących miejsc. Jednym z nim z nich są Granatowe Źródła, które stanowią niezwykły pomnik przyrody.


To idealnie miejsce dla entuzjastów turystyki aktywnej, jak i miłośników natury.

Podróżujesz z dziećmi? Otoczenie sprzyja terenowej lekcji przyrody o wiele ciekawszej niż ta, którą można znaleźć podręcznikach. Nieskazitelnie czyta woda sprawiająca wrażenie granatowej z pewnością zaciekawi nawet najmłodszych turystów.


Czym tam naprawdę są źródła o intrygującej nazwie?


To obszerne źródła krasowe, które znajdują się w starorzeczu Warty. Jest to jedyny przykład pulsujących terasowych źródeł na terenie polskiej Jury. Tworzą pokaźny zbiornik o interesującej barwie. Znajdują się w zalesionym otoczeniu nieopodal Starej Wsi, która jest doskonałym miejscem na weekend w towarzystwie przyrody, ciszy i spokoju. Stara Wieś posiada doskonałą bazę noclegową wyposażoną w nowoczesne spa, basen oraz co najważniejsze CISZĘ I PRZYRODĘ.


Wszystkie te cechy sprawiają, że w tej okolicy z pewnością odetchniesz od miejskiego zgiełku!


Jak dotrzeć do Granatowych Źródeł?


Najwygodniejszym wyjściem jest skorzystanie z danych GPS (51°5’56” N, 18°43’45” E), ponieważ okoliczne znaki zostały umieszczone w sposób dla wielu osób mylący. Jeżeli nie możesz skorzystać z pomocy elektroniki z pewnością najłatwiejszymi wskazówkami dojazdu będzie kierowanie się od strony Działoszyna w kierunku Parzymiechów. W Parzymiechach najlepiej skręcić w prawo, a następnie podążać prosto. W miejscowości Załęcze Małe skręć w prawo, później kieruj się prosto. Droga ta doprowadzi Cię do znaku informującego o tym, że znajdujesz się w pobliżu Pomnika Przyrody jakim są Granatowe Źródła.


UWAGA! W pobliskiej miejscowości (Załęczu Wielkim) znajdują się znaki informujące o bliskości Granatowych Źródeł. Jednak droga, którą wskazują wiedzie leśnymi ścieżkami, gdzie owe znaki „gubią się”. Dlatego z pewnością najlepszą i najłatwiejszą opcją dotarcia są wskazówki przekazane wcześniej oraz dane GPS.

Przygotowała i opracowała Benita Żebrowska

Powiązane treści:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *