Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Sanok to klimatyczne miasto, które zachwyci Cię swoim urokiem. Wybierasz się w Bieszczady?
Po drodze wpadnij do Sanoka – warto! Obok interesującego rynku oraz muzeów czołową atrakcją tego miejsca jest skansen o imponujących rozmiarach. To najbogatszy pod względem ilości zabudowań obiekt etnograficzny w kraju, zawiera ich bowiem około 150. Znajduje się przy prawym brzegu Sanu i oferuje aż 38 ha dobrej zabawy. Muzeum możesz odwiedzić o każdej porze roku, co jest ewenementem w przypadku atrakcji o podobnym charakterze. Historia skansenu sięga roku 1958, kiedy to oficjalnie powołano tę jednostkę do życia.
Wiele krain w jednym miejscu!
Budowa skansenu oraz rozmieszczenie budynków działa na wyobraźnię. Całość została podzielona na sektory, które sprawiają wrażenie autonomicznych wiosek. W ten sposób wydzielono odrębne kulturowo społeczności: Bojków, Łemków, Dolinian, Pogórzan wschodnich oraz zachodnich. Odrębne etnograficznie sektory nabierają wiarygodności dzięki ukształtowaniu terenu charakterystycznego dla danej ludności. Dzięki temu można poczuć się niczym mieszkaniec wioski zamieszkanej przez Bojków czy Łemków. Teren, na którym znajduje się muzeum jest niezwykle zróżnicowany co pomogło w stworzeniu założonego wcześniej, wiarygodnego obrazu.
Szczególny charakter oraz atrakcyjność skansenu podkreśla wysoka roczna frekwencja, która utrzymuje się na poziomie 140 tys. turystów. W okresie letnim na jego terenie odbywa się wiele interesujących imprez plenerowych, które przyciągają duże grono odwiedzających.
Warto pokreślić również to, że sanockie muzeum etnograficzne znajduje się w czołówce tego typu obiektów w Europie.
Adres: ul. Rybickiego 3, 38-500 Sanok
Dane GPS: 49.574693, 22.211016
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 8:00-12:00
Wtorek – Niedziela: 8:00-18:00
Ceny biletów:
Bilet normalny – 18 zł
Bilet ulgowy – 13 zł
Dzieci do 7 lat – 0 zł
Opracowała i przygotowała Benita Żebrowska