Aktualności

Najnowsze wpisy na blogu
Rogalowe Muzeum w Poznaniu

Rogalowe Muzeum w Poznaniu

Większości Polaków 11 listopada kojarzy się z Dniem Niepodległości, lecz jest miejsce, gdzie data ta związana jest z czymś jeszcze. Tego dnia w Poznaniu swoje imieniny obchodzi ulica Święty Marcin. Jest to czas, kiedy poznaniacy tłumnie ją odwiedzają. Nie tylko po to, by obejrzeć barwny korowód Świętego Marcina, lecz także, żeby w cukierniach zakupić tradycyjny wypiek, nazwany rogalem świętomarcińskim. Na szczęście powstało miejsce, w którym dowiesz się więcej o tym zwyczaju, a także będziesz mógł/mogła spróbować pysznego rogala, niezależnie od pory roku.

Kilka faktów o rogalach

Oficjalnie można je wypiekać tylko na terenie Wielkopolski, a cukiernia, która chce sprzedawać te słodkości, musi uzyskać specjalny certyfikat. W tradycyjnym rogalu znaleźć można między innymi biały mak, rodzynki, orzechy i skórkę pomarańczową, a to wszystko zawinięte w półfrancuskie ciasto. Wierzch smakołyku oblany jest lukrem i posypany kawałkami orzechów.

Według danych w ciągu roku sprzedawanych jest około 500 ton rogali, czyli około 2,5 miliona sztuk tego przysmaku. Połowę tego sprzedaje się w Dniu Świętego Marcina.

Rogalowe muzeum – interaktywne spotkanie z tradycją

Rogalowe Muzeum Poznania powstało po to, żeby przybliżyć zwiedzającym tę starą tradycję. Zlokalizowane jest w jednej z najlepiej zachowanych kamienic na Starym Rynku, z idealnym widokiem na słynne koziołki, które można podziwiać codziennie o godzinie 12. To właśnie one są atrakcją podczas jednego z pokazów, znajdującego się w ofercie. Dzięki temu muzeum dowiesz się więcej o słodkiej tradycji rogali świętomarcińskich, zostaniesz wtajemniczony/a w sekretną recepturę ich wypieku, a na koniec będziesz mieć okazję spróbowania jednego z nich, ciesząc się panoramą pięknego i kolorowego poznańskiego Starego Rynku.

Miejsce idealne na wycieczkę z dzieckiem

Jeśli szukasz ciekawego miejsca, które możesz odwiedzić z dzieckiem, Rogalowe Muzeum Poznania będzie doskonałym wyborem. Dzięki przyjemnej, rodzinnej atmosferze Twoja pociecha miło spędzi czas, a do tego zaznajomi się z poznańską gwarą i dowie się więcej o jednej z najsmaczniejszych tradycji Wielkopolski. Warsztaty prowadzone są ciekawie i z humorem, dzięki czemu nie da się na nich nudzić. Połącz przyjemne z pożytecznym i spraw radość sobie i swojemu dziecku. Będzie to niezapomniana, rodzinna przygoda, która jeszcze długo pozostanie w Waszej pamięci.

Lokalizacja muzeum:

Stary rynek 41, 1 piętro. Wejście znajduje się od ulicy Klasztornej.

Godziny pokazów:

11:00 – pokaz rogalowo-koziołkowy (podczas niego zapoznasz się z legendą o koziołkach!)

12:30 – pokaz rogalowy

14:00 – pokaz rogalowy (możliwy pokaz po angielsku)

15:30 – pokaz rogalowy

17:00 – pokaz rogalowy

Ceny biletów:

  • Pokazy rogalowe:

Bilet normalny – 22 zł/os

Bilet ulgowy – 19 zł/os

Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 lub więcej dzieci) – 19 zł/os

  • Pokazy rogalowo-koziołkowe:

Bilet normalny – 25 zł/os

Bilet ulgowy – 22 zł/os

Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 lub więcej dzieci) – 22 zł/os

Więcej informacji o biletach znajdziesz na stronie: http://rogalowemuzeum.pl/

Artykuł przygotowała Jessica Przybylska

Autor zdjęcia wykorzystanego w artykule: Kapsuglan, źródło: wikipedia

Powiązane treści:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *