Aktualności

Najnowsze wpisy na blogu
Z Szyndzielni na Klimczok

Z Szyndzielni na Klimczok

Złap oddech w Beskidzie Śląskim!

Beskid Śląski to doskonały pomysł na szybki wypad pozwalający odświeżyć umysł. Specyfika tego terenu pozwala zdobywać szczyty nawet niezaprawionym w boju turystom. Malownicze widoki, urokliwe zakątki oraz liczne schroniska, do których prowadzą stosunkowo łatwe szlaki przyciągają rzesze piechurów. Na popularność tego terenu wpływa także znaczna ilość znanych i lubianych górskich miejscowości, takich jak: Brenna, Szczyrk, Wisła, Ustroń. Atrakcyjność tych miejscowości wzbogaca sprawna możliwość dotarcia tam z wielu zakątków Polski. Dotyczy to szczególnie mieszkańców terenów aglomeracji śląskiej.

Najpopularniejszymi szczytami Beskidu Śląskiego są:


• Skrzyczne (1257 m n.p.m.)
• Klimczok (1117 m n.p.m.)
• Barania Góra (1220 m n.p.m.)
• Czantoria Wielka (995 m n.p.m.)
• Stożek Wielki (978 m n.p.m.)
• Równica (884 m n.p.m.)
• Błatnia (917 m n.p.m.)
Góry szyte na miarę

Turystyka piesza z pozoru niewymagająca wielkich środków dla niektórych może okazać się nie lada wyzwaniem. Jeżeli borykasz się z chwilowo (lub stale) obniżoną wydolnością lub podróżujesz z małymi dziećmi – nic straconego! Możesz nadal cieszyć się pięknem płynącym z górskich widoków oraz ciepłem i przytulnością schronisk (tej atmosfery nie znajdziesz nigdzie indziej!:))

Jak to zrobić?


Jeżeli lubisz się ruszać i sama przejażdżka kolejką nie jest dla Ciebie, połącz ją ze spacerem, który pozwoli Ci poczuć się niczym na pełnoprawnej górskiej wyprawie. Najlepiej wybrać trasę bez utrudnień i znaczących przewyższeń. Warunki te spełnia spacer z Szyndzielni do schroniska pod Klimczokiem. Będzie on w zasięgu możliwości małych dzieci, osób ze zmniejszoną kondycją fizyczną (doskonała alternatywa dla kobiet w ciąży, które niejednokrotnie musiały ograniczyć swoje wojaże) lub… leniwych nastolatków.

Plan wycieczki obejmuje: wjazd kolejką gondolową na Szyndzielnię, dojście zielonym szlakiem do schroniska na Szyndzielni, czerwonym oraz zielonym do schroniska pod Klimczokiem. Suma przewyższeń wynosi jedynie 133 m, dlatego bez problemu przemierzysz trasę nawet z wózkiem biegowym lub specjalną przyczepką dla młodszych uczestników wyprawy.

Tyle w teorii – przejdźmy to praktyki!

Gdzie dojechać? Wycieczka swój bieg rozpoczyna w dolnej stacji kolei linowej „Szyndzielnia”, aby dojechać tam możesz posłużyć się adresem (aleja Armii Krajowej 366, 43-309 Bielsko-Biała) lub koordynatami GPS (49.7764, 19.0119). Nieopodal znajdują się parkingi płatne (bliżej stacji kolejki), jak i bezpłatne (zazwyczaj przepełnione). Ceny parkingów płatnych nie są jednak zawrotne, jest to zazwyczaj kwota oscylująca w granicy 15 zł (za cały dzień).


Uff! Auto zaparkowane, co dalej? Ruszamy w drogę!


W wygodnym obuwiu udaj się do dolnej stacji kolejki, która pozwoli Ci wznieść się na grzbiet Szyndzielni. Kolej gondolowa pozwala na komfortową podróż także osobom, które przeżywałyby katusze podróżując jej krzesełkowym odpowiednikiem. Poczucie zamknięcia w przytulnej i bezpiecznej bańce znacznie zmniejsza lęk przestrzenny.

Godziny otwarcia kolei:


• Poniedziałek 10.00 – 17.30
• Wtorek 9.00 – 17.30
• Środa 9.00 – 17.30
• Czwartek 9.00 – 17.30
• Piątek 9.00 – 17.30
• Sobota 9.00 – 17.30
• Niedziela (i święta) 9.00 – 17.30
*Kolej nie kursuje w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanoc oraz 1 listopada.
24 grudnia kolej kursuje od 9:00 do 15:30
1 stycznia kolej kursuje od 10:00 do 17:30


Aktualny cennik znajdziesz na stronie kolei linowej:
http://kolej-szyndzielnia.pl/cenniki

Wysiadając z górnej stacji kolei udaj się w dalszą drogę, którą wskażą Ci oznaczenia o zielonej barwie. Tabliczkę z węzłem szlaków znajdziesz przy wyjściu z peronu. Po około 15/20 minutach dotrzesz do schroniska pod Szyndzielnią. Warto dodać, że to pierwsze murowane schronisko w Beskidzie Śląskim. Zostało oddane do użytku w 1897 roku. Możesz przycupnąć na chwilę i rozkoszować się górskim widokiem. Schronisko oferuje zaplecze gastronomiczne, jednak na dłuższy odpoczynek warto jeszcze zaczekać. Po dłuższym spacerze pyszne pierogi lub gorąca czekolada na wysokościach smakują o niebo lepiej!


W drogę! Podążaj za czerwonymi znakami.

Po około 5 minutach dotrzesz na szczyt Szyndzielni (1026 m n.p.m.). Czerwony szlak poprowadzi Cię dalej rozpieszczając bajecznymi widokami. Jesteś już prawie u celu, po kilkunastu minutach dotrzesz do Siodła pod Klimczokiem, znajduje się tam rozgałęzienie szlaków. To czas na zmianę koloru! Kieruj się kolorem niebieskim oraz zielonym. Kilka minut spaceru dzieli Cię od schroniska pod Klimczokiem, gdzie z przyjaznej atmosferze nabierzesz sił na drogę powrotną. To doskonały czas na zebranie górskich pieczątek, aromatyczną kawę lub przekąskę. Wnętrze schroniska wyróżnia się iście górskim klimatem. Jeżeli wolisz spędzać czas na zewnątrz – doskonale! Wokół schroniska znajduje się wiele ławek (niektóre posiadają zadaszenie). Kiedy nabierzesz sił udaj się w drogę powrotną.

Opracowała i przygotowała Benita Żebrowska

Powiązane treści:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *